Programme of Events2018-07-31T09:09:26+00:00

2018 PROGRAMME OF EVENTS

MAIN ARENA
9.00am           Judging Ridden Hunters/Riding Horse/Cob 

10.30am          Parade of Classic Cars

11.00am          Polo Display

11.20am          Meynell & South Staffs Hunt Parade of Hounds   

12.00pm          J C Balls Dancing Diggers                                 

12.30pm          Big Pete & Grim Reaper Monster Trucks

1.00pm            The Squibb Freestyle Stunt Display 

1.30pm            Polo Display

1.50pm            J C Balls Dancing Diggers   

2.20pm           Big Pete & Grim Reaper Monster Trucks

2.50pm           Grand Parade of Cattle & Presentation of Cups              

3.20pm           The Squibb Freestyle Stunt Display 

3.50pm           Horse Supreme Championship    

4.30pm           Mascot Race                                             

5.00pm           Musical Chairs for Cars (Lady Passengers Only)        

5.30pm           Finish

 

BANDSTAND

11.30 am             Goat on a Trolley                                                                          

12.30 pm             Amington Band                                                                

1.15 pm                The 3 Sixties                                                             

3.00 pm              Goat on a Trolley                                                                          

3.40 pm              Amington Band                                                                

4.30 pm              The 3 Sixties                                                                     

5.00 pm              Finish

 

VILLAGE GREEN

10.00 am            Dressed Scarecrow Competition Commences

11.00 am             Cookery Theatre Demonstration                            

11.00 am             The Sheep Show                                                                           

12.00 pm             The Stafford Morris Men                                         

12.00 pm             Central Allstars Cheer  Leading Display                                                             

12.00 pm             Judging of Best Dressed Scarecrow                        

12.15 pm              The Sheep Show                                                                           

1.00 pm               Cookery Theatre Demonstration                             

1.30 pm               The Sheep Show                                                                           

3.00 pm              Cookery Theatre Demonstration                            

3.00 pm              The Sheep Show                                                               

3.30 pm              The Stafford Morris Men                                         

 

COUNTRYSIDE RING

10.30 am         Slow Vintage Tractor Race

11.00 am         Judging Commences

 1.00 pm          Bird of Prey Display

 1.30 pm          Tom Longton’s Sheepdog Display

2.30 pm          Bird of Prey Display

 3.00 pm         Vintage Tractors

 3.30 pm         Ferret Racing

4.00 pm          Tom Longton’s Sheepdog Display

 4.30 pm         Ferret Racing

 5.00 pm         Finish